Ogrzewanie na podczerwień – czym jest, wady i zalety

Ogrzewanie na podczerwień – co to takiego?

Ogrzewanie na podczerwień to rodzaj ogrzewania, które produkuje ciepło, poprzez promieniowanie. Działanie tej formy grzewczej jest podobne do emisji ciepła ze strony Słońca. Jego promienie dają poczucie ciepła, także w chłodne dni. Na takiej samej zasadzie działa promieniowanie podczerwone. Ogrzewanie podczerwienią jest niezwykle wydajne i energooszczędne. W przeciwieństwie do innych rodzajów ogrzewania, promieniowanie podczerwone nie traci czasu i energii na ogrzewanie powietrza. Wytwarzane ciepło kierowane jest bezpośrednio na osoby i przedmioty, znajdujące się w pomieszczeniach. Ponadto ciepło odczuwane jest w bardzo szybkim czasie. Promieniowanie podczerwone jest zupełnie bezpieczne i nieszkodliwe dla ludzi, niezależnie od wieku. Dzięki temu ogrzewanie podczerwone staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularne.

Ekonomiczne ogrzewanie

Ogrzewanie podczerwienią (dostępne m.in. na Ekopodczerwien.pl: https://ekopodczerwien.pl/ogrzewanie-na-podczerwien) w zestawieniu z tradycyjnymi grzejnikami, zajmuje znacznie wyższą pozycję. Promienie podczerwone skutecznie ogrzewają spotkane na swej drodze przedmioty oraz osoby. Ciepło dociera do człowieka znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Zwykłe grzejniki produkują ciepło, które wypychane jest ku górze przez dużo lżejsze masy chłodnego powietrza. Dlatego, aby ogrzać pomieszczenie potrzeba znacznie dłuższej i wydajniejszej pracy grzejników, co wiąże się z wyższymi kosztami ich eksploatacji. Ogrzewanie podczerwienią nie marnuje energii na zwiększanie w pierwszej kolejności temperatury powietrza, a wytworzone ciepło rozprowadza równomiernie po całym pomieszczeniu.

W jaki sposób działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień do rozprowadzania wytwarzanego ciepła wykorzystuje zjawisko fizyczne, jakim jest promieniowanie. Promienie podczerwone docierają bezpośrednio do przedmiotów, ścian i osób, ogrzewając je. Ciepło jest rozprowadzane w sposób równomierny, dzięki temu temperatura staje się optymalna w każdym miejscu w pomieszczeniu. Dzięki temu ogrzewanie podczerwone jest wysoce efektywne, a także energooszczędne. Jest ono również idealnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż nie jest wytwarzana, ani podgrzewana żadna inna substancja. Równomierne rozprowadzenie ciepła zapobiega także zaistnieniu cyrkulacji powietrza, dzięki czemu nie są wprowadzane w ruch żadne pyłki i kurz.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Podstawowy podział ogrzewania na podczerwień obejmuje ogrzewanie krótkofalowe (oznaczenie IR-A), średniofalowe (oznaczenie IR-B) oraz długofalowe (oznaczenie IR-B).

Ogrzewanie krótkofalowe IR-A

Promieniowanie podczerwone krótkofalowe posiada wyraźnie widzialne światło, które może być szkodliwe dla oczu, dlatego należy unikać patrzenia wprost na lampę. Długość fali mierzy od 770 do 1500 nanometrów. Temperatura sięga powyżej 1300°C. Na metr kwadratowy przypada 200kW mocy. Stosowane ono jest w dużych przestrzeniach i daje bardzo szybkie odczucie ciepła. Należy je montować w odpowiedniej odległości od ludzi, aby zmniejszyć ryzyko poparzenia. Przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w postaci odległości od osób, jest ono zupełnie bezpieczne. Do tej kategorii należą krótkofalowe lampy na podczerwień, przy których stosuje się specjalne filtry tłumiące światło lamp. Są one bezpieczne do stosowania w medycynie oraz wykorzystywane do utrzymywania ciepła żywności.

Ogrzewanie średniofalowe IR-B

Promieniowanie podczerwone średniofalowe posiada fale o długości 1500-4000 nm. Na metr kwadratowy przypada 60 kW mocy, zaś temperatura waha się w przedziale 500-1000°C. Emitowane światło jest praktycznie niewidoczne, a za razem nieszkodliwe dla oczu. Stosuje się je do ogrzewania różnych miejsc.

Ogrzewanie długofalowe IR-B

Promieniowanie podczerwone długofalowe posiada fale o długości od 4000 do 15000 nm. Temperatura sięga 100°C, a moc wynosi 3kW na metr kwadratowy. Ten rodzaj ogrzewania nie emituje światła i jest jak najbardziej bezpieczny. Można je stosować w domach, biurach lub saunach.

Ogrzewanie na podczerwień – zastosowanie

Ogrzewanie na podczerwień jest szeroko wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Jest ono wysoce ekonomiczne, bezpieczne, energooszczędne oraz ekologiczne. Owy rodzaj ogrzewania często znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przemysłowych, czy produkcyjnych. W przemyśle najskuteczniejsze są tzw. promienniki podczerwieni, które emitują ciepło na dużą powierzchnię, dzięki większej mocy. Świetnie sprawdzą się one również w ogrzewaniu tarasów i ogrodów. W mniejszych pomieszczeniach, np. domach lub biurach, stosuje się montowane na ścianach lub sufitach panele grzewcze na podczerwień. Do tego rodzaju ogrzewania podczerwonego należą również maty i folie grzewcze, które są wykorzystywane między innymi do ogrzewania podłogowego. Można je montować także na ścianach i suficie. Ogrzewanie na podczerwień swoje zastosowanie znajduje również w w hodowli zwierząt, uprawie roślin, lecznictwie, a także w gastronomii. Wykorzystuje się je do ogrzewania szklarni, pomieszczeń dla zwierząt, terrariów, utrzymywania żywności w cieple oraz pomocy w leczeniu urazów i uszkodzeń ciała.

Zalety i ewentualne wady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularne. Wszystko dzięki wydajności urządzeń grzewczych, połączonej z ekonomiczną pracą. Wśród niepodważalnych zalet ogrzewania promieniami podczerwonymi należy wyróżnić:

  • niskie koszty eksploatacji urządzeń grzewczych na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania (gazowe, olejowe, pelet, ekogroszek, ogrzewanie konwektorowe),
  • niskie koszty napraw i kupna urządzeń na podczerwień,
  • montaż tych urządzeń nie wymaga osobnych pomieszczeń np. na piec,
  • dobra wydajność,
  • możliwość kontroli temperatury,
  • energooszczędność,
  • zgodność z zasadami ekologii,
  • równomierne rozprowadzanie ciepła,
  • obniżenie kosztów ogrzewania.

Do złych stron ogrzewania na podczerwień zaliczyć można mocne wydzielanie światła w urządzeniach krótkofalowych. Owe światło może źle działać na wzrok, dlatego warto instalować takie urządzenia z dala od ludzi. Odpowiednie działanie urządzeń grzewczych na podczerwień oraz bezpieczeństwo ich eksploatacji, w gruncie rzeczy zależy od tego, jakiej jakości urządzenia zostaną zakupione oraz od sposobu ich montażu. Na rynku istnieje wiele modeli urządzeń na podczerwień emitujących ciepło w różnych cenach. Nie zawsze jednak niska cena pokrywa się z odpowiednim działaniem sprzętu i jego właściwą wydajnością, zależną od rodzaju miejsca, w którym ogrzewanie ma być zainstalowane. W tanich modelach emisja podczerwieni może być dużo niższa, niż ta deklarowana, przez co urządzenie nie będzie spełniać swojej roli grzewczej tak jak powinno, mimo generowania wysokich rachunków. Urządzenie na podczerwień powinno posiadać odpowiednie parametry, w tym odpowiednią moc pracy. Moc ogrzewania domowego na podczerwień zależne jest od rodzaju budynku. W domach energooszczędnych zalecana moc urządzenia na podczerwień wynosi 20-45W w przeliczeniu na metr kwadratowy. Budynki dobrze i średnio zaizolowane powinny być ogrzewane urządzeniami na podczerwień o mocy 50-70W i 75-95W na metr kwadratowy. Największej mocy wymagają urządzenia instalowane w budynkach źle izolowanych, sięgającej aż 100-120W na metr kwadratowy. Dobierając model urządzenia grzewczego na podczerwień w sklepie internetowym ekopodczerwien.pl należy powyższe dane przeliczyć w zależności od metrażu domu i na podstawie otrzymanych wyliczeń dobrać odpowiedni rodzaj ogrzewania podczerwienią.

 

Możesz również polubić…