Skrawanie metalu

Skrawanie metalu zwane również obróbką metalu jest to zestawienie kilku procesów dzięki zastosowaniu odpowiednich sprzętów i technologii jest możliwa zmiana kształtów oraz wymiarów elementów wykonanych z metalu.

Podział ze względu na techniki

Obróbka metali jest możliwa za pomocą kilku różniących się od siebie technik:

  • Toczenie jest to rodzaj skrawania stosowany do zmiany powierzchni zewnętrznych jak i wewnętrznych. Służą do tego specjalne bryły obrotowe które są osiowo symetryczne, dzięki nim możemy uzyskać kształty nie tylko obrotowe ale na przykład owalne. Są to maszyny o większych lub bardzo dużych gabarytach, muszą być odpowiednio ciężkie i mieć stabilne podłoże aby podczas pracy nie zmieniały położenia.
  • Szlifowanie jest pracą stricte wykończeniową powierzchni wcześniej toczonej, która wykonywana jest za pomocą narzędzi ściernych. Dzięki temu narzędziu uzyskujemy niewielką chropowatość przedmiotu. Często wykorzystuje się go do wygładzania nierównych lub ostrych powierzchni. Maszyna do tego typu obróbki metalu zwana jest szlifierką, a narzędzia jej nazywane są ściernicami. Ściernice muszą mieć odpowiednią twardość i z tego względu zazwyczaj wykonane są z diamentu lub specjalnych węglików, krzemu czy bromu.
  • Frezowanie jest to jeden ze sposobów obróbki skrawaniem. Polega na wykonywaniu przez narzędzie ruchu obrotowego, natomiast ruch posuwny jest wykonywany przez przedmiot obrabiany. Frezowaniem można obrabiać nie tylko metale ale również drewno lub tworzywa sztuczne. Frezowanie może być przeciwbieżne, polegające na poruszaniu się przez krawędź tnącą w przeciwnym kierunku niż materiał lub współbieżne polegające na poruszaniu się krawędzi tnącej w tym samym kierunku co obrabiany materiał.

Inne metody wykonywania obróbek

Oprócz tradycyjnej obróbki metalu możliwe są także obróbka plastyczna i obróbka cieplna. Ta pierwsza polega na kuciu czyli nadawaniu odpowiednich kształtów poprzez uderzenia. Tłoczeniu, które nie zmienia spójności materiału. Używa się go np. do produkcji blachy. Ciągnięciu czyli kontrolowanym wydłużaniu danego materiału oraz gięciu oznaczającemu zmianę ukształtowania.

Usługi tokarskie nie są bardzo popularnym zawodem a co za tym idzie, ciężej jest zdobyć odpowiednich wykonawców w porównaniu do innych usług tego typu. Znalezienie nie stanowi problemu, jednak w tym wypadku ważne jest wybranie odpowiedniego tokarza. Ponieważ niewielkie doświadczenie błędne wyliczenia, błędne ustawienie maszyny do obróbki metalu może skutkować złym obrobieniem co niesie za sobą złe skutki w postaci utraty elementu który daliśmy do przygotowania. Usługi tokarskie Katowice są naprawdę godne polecenia, w mieście znajdziemy wielu wybitnych fachowców, którym zlecenie nie sprawi najmniejszego problemu. Równie dobrym pomysłem może okazać się toczenie Śląsk, jest to region z tradycjami robotniczymi. Większość z tamtejszych wykonawców swoją wiedzę pogłębiało przez kilkadziesiąt lat przekazując wiedzę kolejnym pracownikom.

You may also like...